Серед позивачів значаться основні конкуренти Google по цифровому ринку призначених для користувача даних – компанія Facebook, а також такий гігант, як Oracle. Справа була подано до федерального суду США в Сан-Хосе, повідомляє BBC.

Цікаво Google істотно змінив Gmail: фото і відео нового дизайну

Суть позовів

У груповому позові стверджується, що компанія без відома споживачів збирає дані як мінімум з 1 червня 2016 року. В цілому, претензії до Google мають дві площини: збір даних про користувача, коли він вручну відключив цю функції в налаштуваннях облікового запису, та збір даних через Google Chrome в режимі "Інкогніто".

Як відомо, один зі способів обмежити агресивні алгоритми Google в плані реклами та "коригування" пошукової видачі – це заборонити збір, аналіз і передачу даних про свої дії в налаштуваннях свого Google-аккаунта. Так роблять багато користувачів, які хочуть отримувати релевантну щодо конкретних запитів пошукову видачу, а не "скориговану" згідно їх історії пошуку. Також це допомагає уникнути багатомісячної банерної реклами умовних меблевих магазинів після введення в пошук слова "шафа".

Якщо слідувати логіці поданої позовної заяви, Google все одно збирала призначені для користувача дані, хоч і не особливо подавала вигляд, що знає щось про свого клієнта. Тобто компанія "брала своє" з користувача сервісів незалежно від того, хотів він цього чи ні.

Друге питання, що послужило приводом для подачі позову – шпигунство за користувачами режиму "Інкогніто". Як заявляла сама компанія, в цьому режимі не зберігаються логіни, паролі, історія пошуку або відвідування веб-сайтів. Тобто режим позиціонувався як приватний і безпечний спосіб створення "одноразового браузера".

Як свідчить текст позову, Google і в цьому режимі збирала призначені для користувача дані. Чи узгоджувалися вони з основним обліковим записом Google Chrome – поки неясно.

Важливо Twitter Маска, Веста і ще пів сотні знаменитостей зламали хакери

Як виявили порушення

Про порушення стало відомо після аналізу дій Chrome в режимі "Інкогніто". Так, при відкритті вкладки свою роботу починав Google Firebase – стандартний інструмент розробки Google, який непомітно для користувача парсить його дані. При цьому в позові стверджується, що Google використовує всі зібрані Firebase дані для поліпшення своїх сервісів та пошуку, в тому числі й зібрані з інкогніто-вкладок.

Важливо відзначити, що самі представники Google визнають, що дозволяють власникам сайтів через Google-аналітику парсити користувачів в режимі інкогніто. Це дозволяє "поліпшити якість послуг з боку майданчиків".

Проблема в тому, що перший позов був відхилений судом Каліфорнії ще в грудні цього року. Чи зможуть нові обставини змінити ситуацію, покаже тільки час і судові засідання.